המבחן העליון של מנהיגות

שתף את המאמר

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

המבחן העליון של בעל העסק היא היכולת שלו לגרום לכך שדברים יקרו כמו שצריך.

זהו כמובן נתון מטורף ואכזרי כפי שהוא, מאחר שהוא דוחף הצידה כל צידוק, סבירות, תירוצים ואפילו לא לוקח בחשבון את גודל המכשולים של ההתנגדות שעלולה להיות.
אולם שים לב, שהמבחן אינו "האם דברים סביבו בסדר", מאחר שזהו מבחן סביל, זהו מצב פסיבי ולא פעיל, דינמי, אקטיבי ויוזם, ומשמעותו יכולה להיות שהוא פשוט יהיה ללא תנועה והדברים סביבו יהיו בסדר, זה לא רלוונטי בכלל אם דברים הם בסדר כעת או לא.
המבחן האמיתי שלו הוא, אם הוא גורם לדברים שיקרו כמו שצריך, למרות הכל, "באש ובמים."
אנשים רבים מנהלים חיים עניינים ושקטים, מבלי שאי פעם, אפילו פעם אחת, יגרמו לכך שדבר כלשהו יעשה דבר כלשהו, הדברים סביבם מסודרים רק במקרה.
החברה בדרך כלל תומכת בהם, אך יום אחד בוםםםםםם משהו משתבש והחברה נכנסת ללחץ ומפסיקה את התמיכות בהם, אז אנו מבינים שרק מעטים שנכחו, יכולים לגרום לכך שדברים יקרו כמו שצריך, וזהו קץ לעסק, ארגון ואפילו תרבות כלשהי.
כך נעלמו דברים שהיו קיימים עשרות ואפילו מאות שנים, אנשים חיו בשקט כשדברים סביבם היו בסדר, דברים פעלו כמו שצריך רק כל עוד דבר לא השתבש, לאחר מכן, יום אחד, דברים משתבשים ואנשים מתוחכמים אך חלשים אלה לא היו מסוגלים מעולם לגרום לכך שדברים יקרו כמו שצריך, וכך קורסת החברה כולה.
אנחנו משתמשים פה במילה כמו שצריך, אדם עשוי לשאול את עצמו, למה הכוונה כמו שצריך ?
דבר זה יהיה לקדם מטרה טובה וחיובית אשר משרתת לחיוב, כמה שיותר אנשים בכמה שיותר אזורים.
אדם שפוי חושב, מסתכל ורואה בקווים ישרים. שחור הוא שחור, לבן הוא לבן, לעומת זאת האדם הלא שפוי מסתכל לעבר שחור, ונודד במבט ארוך אל משהו אחר, ועושה את הטעות לומר שזהו אפור.
אדם הוא שפוי או בלתי שפוי. הוא חושב ישר או עקום, אדם מסתכל, לאחר מכן כוח המנוגד לו דוחף את מבטו הצידה או מסיח את מבטו.
אולם האדם השפוי והתקיף באמת, מסתכל ישר דרך ההתנגדות ואפילו מעבר אליה, ובכל מקרה וכל מצב רואה מה נמצא שם, הוא פשוט רואה את המטרה החיובית.

בעל עסק, הגורם לדברים שיקרו כמו שצריך, עשוי להתמודד עם ים של מכשולים ומחסומים שיוצרים בלבול, וכמובן בדרך דברים אינם בסדר, הוא מנהיג והוא רוצה ליזום וליצור שיהיה בסדר כעת וגם בהמשך, להשיג את מטרותיו על מנת להתרחב ולשגשג.

בואו נפשט זאת וניקח פעולה ממשית :

יונתן מגלגל כדור מנקודה A לעבר נקודה B, בדרך, פתאום נכנסת התנגדות בשם שרית ומסיתה את הכדור הצידה לעבר נקודה C, אז יונתן דוחף את הכדור לעבר נקודה C, ואומר שהסיבה לכך שהכדור לא הגיע כראוי לעבר נקודה B, היתה משום ששרית הזיזה ונגעה ובלה בלה בלה בלה בלה . . .

לעומת זאת, יונית מגלגלת את הכדור מנקודה A לעבר נקודה B, פתאום נכנסת התנגדות בשם שרית ומסיטה את הכדור לעבר נקודה C, יונית מושכת את הכדור בחזרה אל המסלול ולמרות ההתנגדות שרית ואף מעבר אליה ואפילו דרכה, הכדור מגיע בכל מקרה לעבר נקודה C.

ניתן לראות שיונתן בדוגמה הראשונה, מוכן להיות פסיבי ולא לגרום לדברים שיקרו כמו שצריך או שידחפו אותו פשוט הצידה, הוא אפילו אינו מערער על כך מספיק.

מצד שני, יונית לא הייתה מוכנה להיות מוסחת אפילו לא לרגע, והלכה הישר אל עבר נקודה B, יונית היא גורמת לכך שדברים יקרו כמו שצריך "באש ובמים".

יונית, לעומת זאת, מקימה מהומה נוראית ומכה בחוזקה על ראשה של התנגדות שרית ונוהמת כמו לביאה בדרכה קדימה לעבר נקודה ב', החברה אומרת שהיא שהיא קצת מעצבנת ואפילו רעה משום שהיא עושה "רעש", כמובן שהיא עושה, היא אף מביאה דברים כלשהם לידי ביצוע, אך בחברה מנוונת, אנשים נמדדים לפי עד כמה הם נעימים, ולא לפי עד כמה הם יעילים ולכן יונית נחשבת ל"משוגעת" מעט.

עם זאת, כאשר מגיעות צרות, רק אנשים כמו יונית יצילו את המצב בעוד שאנשים כמו יונתן מרימים כולם ידיים.

אתה מתחיל להבין את זה? נכון שאתה מגלגל עכשיו שמות של עובדים, חברים ואפילו משפחה, אנחנו יודעים זה קרה גם לנו, כן זאת האמת העולם בנוי ככה, בוא נמשיך ונבין עוד קצת על זה, כדי שנהיה ממש סגורים על זה.

אולם קיימת כאן נקודה אחרת, זוהי מטרה, ההבדל בין דחיפה קדימה של אדם אחד לבין זאת של אדם אחר, הוא מטרה חיובית וטובה.

אדם משוגע יכול אף ללכת מנקודה A לעבר נקודה B ללא פשרות, כאשר נקודה B, היא נקודה לגמרי לא רצויה והרסנית, אך בפועל, משוגעים אמיתיים מעולם אינם מגיעים באמת אל נקודה B, שאליו הם רצו להגיע. משוגע רק הולך לעבר הכיוון, אך הוא למעשה לעולם אינו מגיע, לכן הוא רק גורם לכך שהכל ישתבש, על מנת שמשהו יתרחש כמו שצריך, חייבת נקודה B להיות נקודה רצויה ולא הרסנית.

אנשים שמסבירים איך הכל מתנהל שלא כמו שצריך ויש להם סיבות מדוע לא ואינם דואגים שהדברים יקרו כמו שצריך, הם האנשים המטורפים האמיתיים בעולם הזה. היחידים שמטורפים אפילו יותר מהם, הם אלה אשר שמחים כאשר הכל נכשל ומשתבש, ללא כל מחאה מצדם, היחידים שהם אפילו גרועים יותר, הם אלה אשר עובדים ללא סוף כדי לגרום לכך שדברים ישתבשו ומונעים מכל דבר טוב לקרות כמו שצריך ומתנגדים באופן אינסטינקטיבי לכל המאמצים.
למרבה המזל, ישנם בסביבה מעטים אשר כן גורמים לדברים שיקרו כמו שצריך, למרות כל דבר וכל אדם.

כעת החברה, שברובה פסיבית אשר לא יוזמת ולא פעילה מספיק על כך שהדברים יקרו כמו שצריך באש ובמים, מבחינה בכך שאצל יונתן אין לעולם מהומה רבה סביבו, אמת, הוא מעולם אינו מגיע ואינו מביא דבר לידי ביצוע, אך הוא אינו רעשני, לכן הוא "בחור על הכיפאק".

לכן הנה הנתון הפשוט והאמיתי: המבחן העליון של אדם, מנהל, בעל עסק, מנהיג הוא היכולת לגרום לכך שדברים יקרו כמו שצריך.

מאת אורחן דנילוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הירשם עכשיו לקבלת עוד מאמרים שיעיפו את העסק שלך קדימה

קבל עדכונים על מאמרים חדשים שיצאו בעתיד ולמד מהטובים ביותר

מה זה פיתוח עסקי ?

האם פיתוח עסקי זה מכירות או אולי שיווק, האם פיתוח עסקי זה ניהול ? או אולי רעיונות למוצרים חדשים ?  מילה בומבסטית שמכילה את כל

קרא עוד »

מה למדתי מחנה רובינא

  חנה רובינא (רובין) 1888 – 1980 מקום לידה בלארוס הגברת הראשונה של התיאטרון העברי בישראל כלת פרס ישראל בתחום התיאטרון, ממייסדי תיאטרון הבימה חלמה

קרא עוד »

קבל איפיון עסקי היום:

ניצול הפוטנציאל בעסק שלך להגדלת הרווחיות וביטחון כלכלי

כיצד נוכל לעזור לך?

רוצה ללמוד כיצד להפוך לבעל עסק עם יכולת מדהימה?

בדוק עכשיו את העסק שלך

משהו קטן לפני שמתחילים...​
נשמח לקבל את דעתך המקצועית

אני מאשר קבלת ידע וכלים מקצועיים במייל מים גרופ.

🔒 המידע שלך מאובטח לחלוטין

דילוג לתוכן